Tirkiz

Talisman za sve putnike

Tirkiz štitonoša prijatelja

Prastar, a uvek moderan, to je dragulj tirkiz. Na Sinaju je ovaj dragulj vađen još 4.000 godina pre nove ere, kada je korišćen kao ukras ili amajlija. Njegova svetloplava boja je u svetu mode bila omiljena u svim vremenima.

Tirkiz je kamen plave ili zelenkaste boje, na kome se vidi mreža braonkastih, sivkastih ili crnih linijica ili pegica. Najcenjenija boja je jasno svetloplava, dok zelena boja i izražene linije i pegice smanjuju kvalitet i cenu kamena. U Sibiru su tirkiz počeli da koriste pet vekova pre nove ere, ali je u zapadnom delu Evrope postao popularan tek tokom srednjeg veka, preko trgovaca sa Istoka.

U mnogim kulturama Starog i Novog sveta tirkiz je hiljadama godina cenjen kao sveti kamen, amajlija koja donosi sreću. Stari Persijanci nosili su tirkiz oko vrata kako bi se zaštitili od neprirodne smrti. Smatralo se da, ako kamen promeni boju, njegovom nosiocu preti neposredna opasnost. Od tad je otkriveno da tirkiz stvarno menja boju, ali pod uticajem svetla, kozmetičkih proizvoda, prašine ili, čak, pe-ha vrednosti kože.


Nekad je smatrano da tirkiz donosi bogatstvo. Persijski filozof Al Kazvini napisao je da ruka koja nosi tirkiz i koja ga koristi kao pečatni kamen nikad neće biti siromašna. Tirkizi su bili omiljeni ukrasi na turbanima, gde su često bili oivičeni biserima, kako bi nosioca zaštitili od "urokljivih očiju".

Kao talismani ukrašavali su bodeže, sablje i konjske uzde. Od tog perioda i potiče ime tirkiz, što znači turski kamen jer je kamen u Evropu stizao iz Turske. Na persijskom tirkiz se zove ferozah - pobednički i dan danas ovaj kamen smatra se nacionalnim draguljem Irana.


I na prostorima američkog kontinenta tirkiz je uvek imao specijalan položaj među ostalim dragim kamenjem. Asteci su njime ukrašavali ceremonijalne maske ovim, po njihovom verovanju, svetim kamenom. Montezumino blago, danas prikazano u Britanskom muzeju, sadrži i fantastičnu skulpturu zmije, prekrivenu mozaikom od tirkiza.

U starom Meksiku tirkiz je bio rezervisan za bogove, pa ga obični smrtnici nisu mogli nositi. Severnoamerički Indijanci verovali su da će boja uspostaviti direktnu vezu između neba i jezera. Tibetanci su ugrađivali tirkiz u ritualne predmete i tradicionalni nakit.


Stari rukopisi iz Persije, Avganistana, Indije i Arabije kažu da se zdravlje nosioca tirkiza moglo proceniti varijacijama u boji ovog kamena. U Drugoj knjizi Mojsijevoj piše da je tirkiz bio prvi kamen u drugom nizu dragulja na prsniku vrhovnog sveštenika Aarona.

Kroz istoriju tirkiz je uvek korišćen kao zaštita od uticaja zlih i mračnih sila. U starim vremenima smatralo se da štiti konjanike i konje od iznenadnih padova, a danas su navodno idealan talisman za pilote, stjuardese i druge putnike.

Smatra se da tirkiz rešava probleme izazvane depresijom. Umirujuća i pozitivna boja tirkiza navodno pruža samopouzdanje i zalog je prijateljstva jer, ako vam drag prijatelj pokloni ovaj kamen, bićete zaštićeni od negativne energije i srećni. Za tirkiz se kaže da donosi vernost i pouzdane veze. Smatra se i da je ovaj kamen pun značenja za svog nosioca jer poprima karakteristike svog vlasnika.

Verovalo se da tirkiz ublažava reumatske i želudačne tegobe i virusne infekcije, umanjuje bol i opušta grčeve. Navodno povećava snagu mišića, rast, deluje na zapaljenja i vrši detoksifikaciju ogranizma. Pomaže regeneraciju tkiva, uspostavljanju ravnoteže i jačanju organizma.
Priredila: S. Ilić.

Comments

Popular posts from this blog

Tajna ohridskog bisera

Peridot

Sardoniks